سروش     RSS     Admin
پایگاه مقاومت بسیج
۱۴۰۰/۰۳/۲۴

مرور تاریخ / پیام مقام معظم رهبری به اولین دوره شوراهاى اسلامى شهر و روستا در سال ۱۳۷۸

حضرت آیت اللَّه خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى به مناسبت آغاز به کار شوراهاى اسلامى دراردیبهشت ماه ۱۳۷۸ پیامى صادر فرمودند که توسط حجت الاسلام والمسلمین محمدى گلپایگانى رئیس دفتر مقام معظم رهبرى در مراسم افتتاحیه شوراهاى سراسر کشور قرائت شد.

متن پیام به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم
خداى متعال را شکر گزاریم که در انتخابات شوراها یک نهاد دیگر براى خدمت به مردم تأسیس شد و ملت ایران یک گام دیگر به تحقق کامل قانون اساسى مترقى جمهورى اسلامى نزدیک گشت. اکنون که در سالروز پیام امام عزیز و در سالى که به نام گرامى آن یگانه ى دوران نامگذارى شده، این نهاد اصیل آغاز به کار مى کند، از صمیم قلب آرزو مى کنم که شوراهاى اسلامى شهر و روستا بتواند در سمت اهداف والا و انقلاب بنیانگذار نظام اسلامى تلاش و فعالیت کند و در چهارچوب تکالیف قانونى خود به رفع مشکلات مردم بپردازد.
 

تقارن این مناسبت با ایام شهادت سالار شهیدان و پیشواى مجاهدان راه حق و آزادگى سلام الله علیه و على الارواح التى حلت بفنائه، مى تواند به این پدیده ى اسلامى، طراوت اخلاص و صفاى عاشورایى ببخشد و آن را براى کشور و ملت ما ذخیره یى از امانت و تقوا و خدمت قرار دهد.

اکنون که بحمدالله مردم در انتخاباتى سراسرى، اشخاص مورد اعتماد خود را براى این مسؤولیت برگزیده اند، از انتخاب شوندگان محترم انتظار مى رود که با تکیه و امید به فضل الهى بار این مسؤولیت را بر دوش کشیده همه ى توان خود را به اداى وظایفى که در قانون براى این شوراها معین است، مصروف کنند و خدمت به مردم را که از بزرگترین عبادات است سرلوحه ى همه ى انگیزه هاى خود قرار دهند.
 

بر دولت و مسؤولان محترم هم لازم است که از این امکان گرانبها براى جلب مشارکت مردم در امورى که به شوراها محول شده است، بسود کشور و ملت حداکثر استفاده را بکنند.

اکنون در طلیعه ى فعالیت این نهاد مردمى شایسته مى دانم اعضاء محترم شوراها و مسؤولان مربوط را به امورى تذکر دهم:
 

۱ - براى کسب توفیق در وظایف شوراهاى اسلامى، شرط اول آن است که اعضاء شوراهاى اسلامى هر شهر یا روستا در عمل با یکدیگر تفاهم و همدلى داشته باشند. بدون این شرط مهم، یقینا این نهاد تازه تأسیس نخواهد توانست براى مردم منشأ خیر و صلاح گردد.

مناقشات سیاسى و جناحى و ورود در هر اقدامى که اعضاء شوراى اسلامى را از اتحاد عملى خود دور کند، براى این شوراها مضر و ناروا است.
 

۲ - از آنجا که شوراها از مظاهر مشارکت مردمى و براى تسهیل امور مردم است، اعضاء محترم ارتباط دائمى خود با مردم و حضور در میان آنان و اطلاع از مشکلات آنان را وظیفه ى مستمر خود بدانند و دسترسى مردم را به خود، آسان سازند.

۳ - حدود و وظایف شوراهاى اسلامى که در قانون معین شده باید در قول و عمل به طور کامل رعایت شود. اعضاء شوراها وظایف خود را به درستى بشناسند و بر تحقق آن همت بگمارند و چیزى را که در قانون پیش بینى نشده و یا به خاطر واقعیتهاى کشور و دولت، قادر به انجام دادن آن نیستند، وعده ندهند و مردم را از کمک و اقدام شوراهاى اسلامى مأیوس نسازند.
 

۴ - در انتخاب شهرداران و دهیاران، مهمترین خصوصیتى که باید رعایت شود، کاردانى و صلاحیتهاى دینى و انقلابى است. شوراهاى اسلامى در این انتخاب مهم لازم است به امانتدارى و تدین و توانایى اجرایى این برگزیدگان کمال اهتمام را بورزند.

۵ - اگر چه پس از انقلاب اسلامى به همت جوانان جهاد سازندگى خدمات عظیم و بى سابقه اى مستقیما یا بوسیله ى شوراهاى اسلامى روستاها، به روستاهاى کشور شده است با این حال روستاها و روستانشینان عزیز که بار سنگین تأمین آذوقه ى کشور را بر دوش دارند به تنگناهاى زیادى دچارند. لازم است توجه به روستاها و شوراهاى اسلامى روستا در صدر برنامه ى مسؤولان کشورى قرار گیرد.
 

۶ - شوراهاى شهرى در فعالیتهاى خود به مختصات "شهر اسلامى" توجه کرده و خدمات شهرى را در جهت تأمین این مقصود به کار گیرند و بخصوص به معمارى و شهرسازى متناسب با حیات طیبه ى اسلامى به طور کامل توجه کنند. در شهر اسلامى، عدالت در تقسیم خدمات شهرى، تأمین آرامش روحى و امنیت معنوى، ظهور و اعتلاى مظاهر اسلامى و انقلابى، عمران و آبادى و زیبایى، حفظ طبیعت و صفاى طبیعى، همه با هم باید مورد توجه قرار گیرد.

 

۷ - مسؤولان محترم دولتى، شوراها را مشاور امین خود بدانند و تا سر حد امکان به آنها در عمل به وظایف خود کمک کنند.

۸ - مردم عزیز سراسر کشور نیز که همواره از منتخبان خود حمایت کرده اند، همکارى و کمک خود را به شوراهاى اسلامى نیز مبذول دارند. بدون این کمک و همکارى یقینا شوراها قادر بر عمل به وظایف خود نخواهند بود.
 

در پایان از همه ى دستگاهها و مسؤولانى که در تحقق این کار بزرگ اقدام و همکارى کرده اند: دولت محترم بخصوص وزارت کشور، هیئتهاى محترم نظارت، صدا و سیماى جمهورى اسلامى، نیروهاى انتظامى و دیگر دستگاههاى دست اندرکار صمیمانه تشکر مى کنم و توفیقات همه ى شما را از خداوند متعال مسألت مى نمایم.

سید على خامنه اى 1378/2/8
 


تعداد بازدیدها : ۶۴۶
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/I77R0C-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟